Zwiedzamy ojczyznę Homera

Od 10 do 14 lutego 8 uczniowie klas pierwszych i drugich biorący udział w międzynarodowym projekcie ERASMUS+ odbywającym się pod hasłem „The Cultural Heritage Of Our Land: From Art To Fork”, przebywali w malowniczej górskiej miejscowości  Palamas i gościli w szkole EPAL PALAMAS. Przedstawiciele naszej szkoły wraz z rówieśnikami oraz ich opiekunami ze szkół partnerskich z Bułgarii, Włoch, Cypru, Portugalii i oczywiście z licznym zespołem greckim mieli możliwość zapoznania się z historią, kulturą, kulinariami i tradycjami odwiedzanego kraju.

Tematyka spotkania projektowego dotyczyła legend oraz opowieści ludowych regionów, z których pochodzą uczniowie szkół partnerskich. Młodzież miała możliwość wspólnej integracji w grupach międzynarodowych podczas zajęć szkolnych,  warsztatów oraz wycieczek. Uczniowie zwiedzili Meteory, masyw skał wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i znajdujący się tam  Monastyr, sztuczne jezioro Plastiras w pobliżu miasta Karditsa. Nie mogło zabraknąć również wizyty w starożytnym amfiteatrze w antycznej miejscowości w środkowej Grecji, Larisa.

W programie wizyty odbyły się również warsztaty taneczne prowadzone przez uczniów szkoły z Grecji podczas których młodzież ze szkół partnerskich  miała okazję poznać tradycyjne tańce ludowe oraz spróbować tradycyjnych potraw kuchni greckiej.

Pobyt w Grecji stał się niecodzienną lekcją tolerancji i doskonałą okazją nie  tylko do pogłębienia wiedzy, umiejętności językowych, świadomości dotyczącej różnic i podobieństw kulturowych,  ale przede wszystkim do zawarcia i umocnienia niezwykłych znajomości. Każde spotkanie w ramach projektu to szansa dla uczestników na przybliżenie odległych sobie państw europejskich.

Opiekunowie

 Ewelina Pawłowska, Agnieszka Picheta

© Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im F. D. Kniaźnina w Puławach

Projekt i realizacja aweso.pl